Astra G - przerobienie sterowania w kierownicy pod PIONEERa

1
Przerobienie oryginalnego sterowania pod sterowanie radia PIONEER.
Potrzebne elementy to: 6 rezystorów – wartości w opisie, wtyczka „mały jack” przewód około 20 cm max 1mm2 + narzędzia.

PIERWSZY ETAP: Demontaż przycisków sterowania radiem

1:Odkręcamy pierwsza śrubę mocującą poduszkę klucze -TORX.

Obrazek

2:Odkręcamy drugą śrubę mocującą poduszkę :-)

Obrazek

3:Delikatnie wyjmujemy poduszkę i kładziemy ją tak jak na fotce - dla większego bezpieczeństwa możemy odłączyć klemy z akumulatora.

Obrazek

4:Srodek z bliska:-)

Obrazek

5:Wkręty pokazane strzałkami wykręcamy a wtyczki rozłączamy.

Obrazek

6:Widok wyjętych przycisków i kolejność ich wyjmowania - zaczynamy od skrajnych a środkowy zostawiamy na koniec. Przy składaniu robimy od końca - środkowy montujemy na początku.

Obrazek

DRUGI ETAP: Przerobienie przycisków pod radio PIONEER.

STRONA STEROWANIA Z 3 PRZEWODAMI

1-Widok na oryginał.

Obrazek
Obrazek

2-Zaznaczone są rezystory do wylutowania – 4 szt.

Obrazek
Obrazek

3-Widok po wylutowaniu rezystorów.

Obrazek
Obrazek

4-Zaznaczone miejsce przecięcia ścieżki.

Obrazek
Obrazek

5-Przylutowanie pierwszego rezystora 8,2k (na razie przylutowany z jednej strony).

Obrazek
Obrazek

6-Przylutowanie drugiego rezystora 12k (na razie przylutowany z jednej strony).

Obrazek
Obrazek

7-Przylutowanie trzeciego rezystora 3,3k (na razie przylutowany z jednej strony).

Obrazek
Obrazek

8-Przylutowanie 3 końcówek rezystorów do jednego miejsca (te które wcześniej nie były przylutowane).

Obrazek
Obrazek

STRONA STEROWANIA Z 7 PRZEWODAMI

9- Widok na oryginał.

Obrazek
Obrazek

10- Zaznaczone są rezystory do wylutowania – 3 szt.

Obrazek
Obrazek

11- Widok po wylutowaniu rezystorów.

Obrazek
Obrazek

12- Zaznaczone miejsce przecięcia ścieżki.

Obrazek
Obrazek

13- Miejsce wlutowania rezystora – 22k (z lewej) i 15k (z prawej).

Obrazek
Obrazek

14- Miejsce przylutowania 3 rezystora - 1k oraz połączenie z pozostałymi.

Obrazek
Obrazek

15- jw. – inny widok.

Obrazek
Obrazek

16- Miejsce gdzie przykładamy omomierz aby sprawdzić czy wszystko jest ok.

Obrazek
Obrazek

Po wciśnięciu kolejnych przycisków, na mierniku powinny pojawić się rezystancje przypisane do danego przycisku/funkcji. Jeśli wszystko jest ok. możemy składać nasze przyciski zwracając uwagę aby rezystory nie zrobiły przypadkowego zwarcia. Położnie samych rezystorów w naszym sterowaniu nie jest przypadkowe – są umieszczone tak aby nie kolidowały z przyciskami.

Gdy przyciski mamy jeszcze porozkładane możemy zmienić kolor ich podświetlania stosując diody smd lub zwykłe led fi 3mm.

Montujemy przyciski na swoje miejsce w kierownicy, podłączamy wtyczki i przykręcamy poduszkę.

Teraz kawałek przewodu o którym pisałem na początku musimy przylutować o małego jacka tak aby było przejście między końcem przewodu a końcówką wtyczki zaznaczoną na fotce.

Obrazek

Końcówkę naszego przewodu musimy teraz połączyć w kostce naszej inst. radiowej do przewodu zaznaczonego strzałką.
Dla 100 % pewności czy to ten przewód przed przykręceniem poduszki możemy go "przedzwonić" przykładając omomierz między ten przewód a przewód w przyciskach sterowania – niebiesko czerwony.

Obrazek

Miejsce naszego już podłączonego przewodu we wtyczce po stronie radia.

Obrazek

Wtyczka wsadzona już do radyjka.

Obrazek

Teraz wszystko powinno działać.

:-)

Re: Astra G - przerobienie sterowania w kierownicy pod PIONEERa

6
W związku z licznymi pytaniami związanymi z przeróbka innych marek niż PIONEER muszę powiedzieć że nie mam pojęcia czy da się to zrobić i jakie rezystancje będą pasowały.
Jedynym wyjściem jest znalezienie w necie schematu oryginalnego pilota do Waszego radia (innego niż pioneer) i na podstawie tego schematu wyliczenie nowych rezystancji o ile w ogóle da się taką przeróbkę zrobić.Tak więc nie pytajcie o inne marki tylko poszukajcie właściwego schematu i na jego podstawie dobierzcie nowe rezystory lub podeślijcie mi ten schemat na maila.

Pozdrawiam

Re: Astra G - przerobienie sterowania w kierownicy pod PIONEERa

7
Hejka wszystko przerobiłem tak jak napisałeś i wszystko oczywiście działa tylko mam pytanie odnośnie strzałki w przyciskach po lewej stronie tej na samym dole czym ona u ciebie steruje ?? Pozdrawiam i czekam na odp

[ Dodano: 15 Maj 2010, 01:25 ]
Kadafi, Hejka wszystko przerobiłem tak jak napisałeś i wszystko oczywiście działa tylko mam pytanie odnośnie strzałki w przyciskach po lewej stronie tej na samym dole czym ona u ciebie steruje ?? Pozdrawiam i czekam na odp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astra G”