Zaloguj    Zarejestruj

Ogrzewanie domu

Piszcie co chcecie ale z rozsądkiem.

Moderatorzy: ModTeam, Zarząd

• Autor
    Wiadomość

Ogrzewanie domu

Postprzez orłoś » 14 listopada 2017, 23:49

Pytanie trochę z innej kategorii.
W jaki sposób ogrzewacie swoje domy?? Stosuje ktoś z Was jakieś ekologiczne rozwiązania? (np pellet)
Jakie są koszta?
orłoś

-#USER

Województwo: Śląskie
Imie: Jerzy
Auto: Renault
Silnik: dCi
Pojemność: 1,9

Re: Ogrzewanie domu

Postprzez Minos » 15 listopada 2017, 11:44

Aktualnie ogrzewam węgiel(orzech) plus brykiet dębowy, ale od nowego roku przechodzę na gazowe.
Minos

-#USER

Imie: Karol
Auto: AG OPC1
Silnik: x20xer
Pojemność: 2,0

Postprzez KaMYk » 15 listopada 2017, 11:54

Używam gaz ziemny.
Roczny koszt CO+CWU bez jakiś tam chorych oszczędności w zużyciu wody i 22st. C w domu przy powierzchni użytkowej 120m2 to 4000 do 4500 zł rocznie, zależy od zimy.
Zalety: brak popiołu, brak codziennych, czy okresowych czynności obsługowych (poza oczywiście przeglądem pieca raz w roku, łatwa regulacja temperatury w pomieszczeniach - regulator pogodowy w pokoju na ścianie, brak potrzeby dowozu paliwa,

wady: nie widzę.
KaMYk

Klubowicz

Województwo: Mazowieckie
Imie: Krzysztof
Numer klubowy: K056
Auto: Astra J
Silnik: A20DTH
Pojemność: 2.0 CDTI
Telefon: 691999765

Postprzez Sylwesters7 » 15 listopada 2017, 12:09

KaMYk, wady to jak zakręcał gaz to będziesz marzł hehe

u nas w domu pali się drzewem bo mamy działki swoje i co roku coś się przewróci a do tego mam od czorta palet z handlu które tak samo idą z dymem.
Sylwesters7

ModTeam

Województwo: Lubelskie
Imie: Sylwester
Numer klubowy: K047
Auto: Astra TT
Silnik: z20ler
Pojemność: 2000
Telefon: 693 241 000

Postprzez KaMYk » 15 listopada 2017, 12:12

Awaryjnie mam kominek, nie zmarznę :)
KaMYk

Klubowicz

Województwo: Mazowieckie
Imie: Krzysztof
Numer klubowy: K056
Auto: Astra J
Silnik: A20DTH
Pojemność: 2.0 CDTI
Telefon: 691999765

Postprzez valdi2627 » 15 listopada 2017, 14:23

Trociny bukowe i drewno koszt na zime 500zł .palone cała dobe.dom120m2
valdi2627

-#USER

Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Imie: Waldek
Numer klubowy: nie posiadam
Auto: Opel Astra/Corsa
Silnik: C20NE/x14sz
Pojemność: za mała
Telefon: 669725357

Postprzez Piotr_Wu » 15 listopada 2017, 20:02

Szukasz rozwiązania do nowego domu, czy do już istniejącego?
Ja mam styczność z 2 domami, które mają legalett, czyli powietrzne ogrzewanie podłogowe. To taka płyta fundamentowa, w której zalana jest instalacja od ogrzewania. Samo ogrzewanie w domach, o których piszę jest na prąd (z tego co patrzę po necie to inne opcje też są możliwe) + do tego kominek w salonie, włączony w system (więc ciepło przez niego wytwarzane jest rozprowadzane po całości).

Plusy jakie widzę:
- rozgrzewasz cały dom, a nie punktowe miejsca jak w przypadku kaloryfera (czyli jak w każdej podłogówce). System jest podzielony na kilka stref, więc nie trzeba również grzać całości w równym stopniu.
- chyba kompletnie bezobsługowe, a przynajmniej w wersji z grzaniem podstawowym za pomocną prądu
- obniżasz koszty grzania przez kominek - jak regularnie, codziennie popołudniu palisz w kominku (powiedzmy w godz. 18-22) to nie ma opcji, żeby się włączyło normalne ogrzewanie. Ostatnio testowałem i po 3 dniach dobrego grzania kominkiem utrzymywałem temperaturę w domu na poziomie 23-24 stopni (przy 2-3 stopniach na zewnątrz) spalając przez następne dni po 2-3 kawałki około 30-40 cm drewna.
- wszystko to co napisał KaMYk
- brak grzejników, brak rur, brak wody itp itd.

Minusy:
- koszt instalacji znacząco przewyższający tradycyjne instalacj, więc do budowy domu trzeba doliczyć te kilkanaście (lub kilkadziesiąt jak duży dom) tysięcy
- strefy grzania nie zawsze pokrywają się z pomieszczeniami. Trzeba nieźle przypilnować projektanta systemu, żeby miało to ręce i nogi
- chyba tylko jedna firma, która może w PL to instalować. Wszystko jest opatentowane, więc nie ma taniego zamiennika
- w przypadku znanych mi domów do grzania wody są oddzielne urządzenia

Z miesięcznym kosztem ogrzewania się nie wypowiadam, bo domy nie są moje - ja tylko jestem czasowym użytkownikiem jak sobie ciocia lub siostra na wakacje/ferie zimowe pojadą. Ale źle nie może być, bo nie słyszałem, żeby narzekali na sezony zimowe.

W każdym razie jak będę kiedyś stawiał dom i nic lepszego się nie pojawi na rynku, to będę celował właśnie w to. Na ten moment zbieram kasę... a że brakuje mi jeszcze kilkaset tysięcy, więc do tematu wrócę na 30-40 lat ;)
Piotr_Wu

-#USER

Województwo: Łódzkie
Imie: Wu
Auto: Astra G, Cee'd ED
Silnik: x18xe1, D4FB
Pojemność: 1796, 1582

Postprzez Tomek (Astra) » 20 listopada 2017, 00:29

Ja w swoim domu (od wiosny wykończeniówka), montuję dwa systemy, a w zasadzie trzy. Po prawdzie to mam dostęp do dużych ilości wysokiej klasy drewna liściastego i iglastego w postaci własnego lasu, lecz ze względu na komfort zrezygnowałem z pieca na drewno/węgiel na korzyść peletu. Dom jest własnego projektu, bardzo wysoko ekonomiczny, brak większych mostków cieplnych, brak balkonów, dużych powierzchni oszklonych, porotherm 25 i ocieplenie styropianem 15cm czarnym, okna 3szyby (to minimum teraz), poddasze wełna mineralna 25cm, zwarta zabudowa, etc.
Podstawowym źródłem ciepła jest pelet, piec 13kW, ogrzewanie podłogowe 9 stref, dwa rozdzielacze z grupą pompową. Sterowanie manualne, piec z własną pompą główną.
Drugim źródłem ciepła jest Słońce. Ogrzewanie wspomagające CWU to panele rurowe i bojler 250l z awaryjną grzałką elektryczną, nie potrzebną, ale skoro jest... Przez 9miesięcy w roku Słońce to główne źródło ogrzewania CWU.
Trzecim źródłem jest kominek w salonie. Powietrzne, grawitacyjne, najprostsze, totalnie nie potrzebujące prądu ogrzewanie awaryjne. Ze względu na cyrkulację powietrza i dużo otwartych przestrzeni można ogrzać cały dół bez stosowania wymuszonego obiegu i zapewnić na górze dodatnią temperaturę.

Podstawowym brakiem jest brak zbiornika buforowego, ale nie planowałem tego na początku i kotłownia jest zbyt mała. Jeśli ktoś ma miejsce to sugeruję montaź dobrego zbiornika buforowego, z tysiąc litrów, połączonego oczywiście z dowolnym piecem i solarami. Świetny zwłaszcza przy niskotemperaturowych metodach rozprowadzania ciepła jak podłogówka. Praktycznie pozwala zaoszczędzić ogromne ilości pieniędzy i znacznie podnosi komfort użytkowania. Piec załącza się znaacznie rzadziej.
Tomek (Astra)

Klubowicz

Województwo: Małopolskie
Imie: Tomek
Auto: Astra F
Silnik: C20xe

Postprzez fizo » 23 kwietnia 2018, 14:48

Ogrzewał ktoś mieszkanie elektronicznie? Ile się placi miesięcznie np za ogrzanie mieszkania 40m/2 ?
kwas hialuronowy można zastosować?
Ostatnio edytowano 30 kwietnia 2018, 13:28 przez fizo, łącznie edytowano 1 raz
fizo

-#USER

Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Imie: Adam
Auto: bmw
Silnik: 2.0
Pojemność: 180

Postprzez Tomek (Astra) » 25 kwietnia 2018, 00:46

fizo napisał(a):Ogrzewał ktoś mieszkanie elektronicznie? Ile się placi miesięcznie np za ogrzanie mieszkania 40m/2 ?

Elektrycznie masz na myśli? Podłogówka czy konwekcja? No i najważniejsze: Jakiego mieszkania. Jak ocieplonego, jaki system wentylacji etc. Dom 130m2, tzw. pasywny, z pełną wentylacją mechaniczną z rekuperacją, z pompą ciepła można ogrzać, jak by nie patrzeć, elektrycznie, za mniej niż 250zł miesięcznie, w zimie, oczywiście.
Jeśli w mieszkaniu masz porządne okna (trzy szyby, profil 5komór conajmniej), grubo ocieplone ściany, strop i podłogę, okna skierowane na południe, to po założeniu prostego rekuperatora dogrzewanie elektryczne było by minimalnie kosztowne.
Tomek (Astra)

Klubowicz

Postprzez orłoś » 13 czerwca 2018, 20:37

a spotkał się ktoś z Was z pompą ciepła?? Zastanawiam się czy to efektywne rozwiązanie w naszym klimacie.
orłoś

-#USER

Imie: Jerzy
Auto: Renault
Silnik: dCi
Pojemność: 1,9

Postprzez Tomek (Astra) » 15 czerwca 2018, 11:20

orłoś napisał(a):a spotkał się ktoś z Was z pompą ciepła?? Zastanawiam się czy to efektywne rozwiązanie w naszym klimacie.

To jak zwykle zależy od wielu czynników. Jaka pompa ciepła, jaki budynek etc. Podstawa to przemyślany projekt, dobra izolacja, prawidłowo zrobione ogrzewanie i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zazwyczaj okazuje się wtedy, że wydatki na ogrzewanie będą tak małe, że inwestycja w pompę ciepła nie ma ekonomicznego sensu.
Tomek (Astra)

Klubowicz

Powrót do Off-Topic