Poprzedni temat Ťť Następny temat
Przesunięty przez: Doman
29 Listopad 2011, 19:57
Klimatyzacja a Nagrzewnica POMOCY!!
Autor Wiadomość
djmartin1
[Usunięty]

Wysłany: 27 Sierpień 2008, 23:21   Klimatyzacja a Nagrzewnica POMOCY!!

Witam koledzy!

Jestem posiadaczem Astry G 1,6 16V z klimą. Mam ostatnimi czasy probelm z klimatyzajcą , na początku śmierdzenie z nawiewów ,brak efektów po 2-krotnym odgrzybianu , a obecnie brak klimy. Słyszę że kompresor się załącza ale nie chłodzi. Dziś podjechałem do faceta i stwierdził że śmierdzi to "freon" tzngaz z klimy przez dziurawą nagrzewnicę i stąd moje śmierdzenie i brak chłodzenia. Sęk w tym że facet powiedział że rozbiórka wymiana i naprawa to koszt:
300 zł rozbiórka deski
300 zł nagrzenica
150 zł napełnienie klimy
Toteż biorą sie moje pytania :
-Jaki związek ma klima z nagrzewnicą ??
-Czy nagrzewnicę w Astrze G da sie wyciągnąć jak w astrze F tzn bez rozbiórki kokpitu ?? Jeśli tak to jak ??
-Czy jest inna możliwość na przyczynę tego problemu ??
-Jeżeli znacie jakiś tańszy i dobry serwis w okolicach rybnika to proszę o odpowiedź

Pomóżcie prosze

Premislao

Auto: Opel
Pojemność: 2000
Oznaczenie: Y20DTH
Wysłany: 28 Sierpień 2008, 21:38   

Miałem podobny problem. Też był dziwny zapach po wyłączeniu klimy i po dwóch miesiącach od nabicia klima przestała chłodzić (była też odgrzybiana). Wstępnie mechanik posprawdzał (również ultrafioletem bo miałem wpuszczony kontrast) i nic nie wynalazł. Stwierdził że może to być parownica (dokładnie nie wiem ale to chyba jest to co jest pod deską ale nie jest to nagrzewnica)bo pod maską nic nie widzi. Więc szykowałem się na jej wymianę. Deskę trzeba przy tym rozbierać. Jednak gość szukał jeszcze dalej i okazało się że miałem dziurawą chłodnicę klimy pod wentylatorem. Więc wymieniłem chłodnicę i wszystko narazie śmiga, no ale koszt też nie jest taki mały. Przy okazji wymieniłem jeszcze osuszacz.
Chłodnica 300zł
Osuszacz 90zł
Wymiana 150zł
Nabicie klimy 150zł

Astrix
na na na

Silnik: X30XE
Pojemność: 3000
Wysłany: 29 Sierpień 2008, 09:44   

gaz z klimy to nie jest już freon, tylko R134a a on nie ma praktycznie żadnego zapachu

MirekG

Silnik: X16SZR
Pojemność: 1600
Wysłany: 29 Sierpień 2008, 11:33   

Jakbyś miał nieszczelnośc to czynnik stosunkowo szybko się opróżnia z układu, a wtedy sprężarka nie załączy się. Maszyną do napełnainia klimy sprawdzisz jedynie ile czynnika Ci zostało, napełnianie jest metodą podciśnienienia, obrazowo opisując powoduje kurczenie się przewodów. A powinno się zadziałać nadciśnieniem z podłączonym manometrem.
od takiego sprawdzenia szczelności bym zaczał.
W oplach bardzo często właśnie pracujący wentylator uszkadza skraplacz(chłodniczkę).
Jest jeszcze przełącznik przy nagrzewnicy ciepłe-zimne tak mi sie wydaje ale nie jestem pewien......

djmartin1
[Usunięty]

Wysłany: 29 Sierpień 2008, 14:27   

Po pierwsze dziękuje za odpowiedź wkońcu ktoś mi pomaga ..... w poniedziałek jade do mechanika i będe wszystko wiedział , faktycznie z tą uszkodzoną chłodniczką może coś być , podsune fachowcowi ten pomysł tylko te śmierdzenie jest dziwne ....
Dzięki za odpowiedź jak ktoś ma jakiś pomysł jestem otwarty na porady

Premislao

Oznaczenie: Y20DTH
Wysłany: 29 Sierpień 2008, 17:19   

Jak ja nabijałem klimę to urządzenie które podpinał najpierw odciągało resztki czynnika, sprawdzało szczelność a potem dopiero nabijało.

Astrix
na na na

Wysłany: 29 Sierpień 2008, 18:12   

Premislao napisał/a:
urządzenie które podpinał najpierw odciągało resztki czynnika

no to jest oczywiście konieczne, bez tego ani rusz, musi być sciągnięta próżnia, bo inaczej kupa

BTW jak Twój mechanik robi odgrzybianie??

Kadafi

Silnik: X16XEL
Oznaczenie: CDX
Wysłany: 8 Wrzesień 2008, 11:15   

Podepne się pod temat: poszukuję serwisu klimy ( najprawdopodobniej kompresor do naprawy - sprzegło padło) z okolicy Katowic lub Częstochowy.
Ostatnio zmieniony przez Kadafi 8 Wrzesień 2008, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  

gforce

Silnik: X20XEV
Oznaczenie: EcoTec
Wysłany: 8 Wrzesień 2008, 18:49   

jak nie masz 2 lewych raczek i chwile czasu 9 bo w serwisie za to pewnie najwiecej kasuja http://motonews.pl/sh_for...%EA%BFarka&f=9)

Astrix
na na na

Wysłany: 8 Wrzesień 2008, 22:59   

Kadafi napisał/a:
( najprawdopodobniej kompresor do naprawy - sprzegło padło)

a dlaczego tak sądzisz??? nie załącza klima? bo jesli tak, to nie musi być sprzęgiełko, tylko np brak czynnika chłodniczego, to też powoduje, że klima się nie włączy (czyt. sprzęgiełko nie dostanie napięcia)

Także ja myślę, że lepiej zdjagnozować to najpierw, sugerowałbym, zeby zdjąć wtykę ze sprzęgiełka i wpiąc się nią miernikiem i właczyć klimę, jesli dostanir prąd to sprzęgiełko, jeśli nie dostanie, to najprawdopodobniej klima do nabicia... lub poszedł wyłącznik ciśnieniowy

Kadafi

Wysłany: 8 Wrzesień 2008, 23:13   

Klima przestała nagle chodzić w czasie jazdy - zrobiło się ciepło w środku.
Gdy włączę ją przyciskiem to wzrastają obroty a na wtyczce od kompresora pojawia się napięcie.

Astrix
na na na

Wysłany: 8 Wrzesień 2008, 23:16   

no to chyba dobrze obstawiasz :564:

Kadafi

Wysłany: 9 Wrzesień 2008, 12:17   

Dzisiaj byłem w warsztacie na sprawdzeniu - cisnienia w układzie są Ok.
Zmierzyłem rezystancje na cewce elektromagnesu i stwierdziłem brak przejścia.

1 - spaliła się cewka
2 - przepalił się bezpiecznik termiczny w cewce

Jutro jadę aby czynnik z układu odessali żeby ciśnienia nie było i będe kompresor wyciagał aby do cewki się dobrać.

Link z debaty i działań w tym temacie:

http://www.elektroda.pl/r...ic769218-0.html

Odpowiedz do tematu