Zaloguj    Zarejestruj

CB-RADIO

Moderatorzy: ModTeam, Zarząd

• Autor
    Wiadomość

CB-RADIO

Postprzez Lukasik » 30 czerwca 2007, 22:08

to ja zaczne jak sie stroi radio do anteny ??
Lukasik

-#USER

Województwo: Mazowieckie
Imie: Lukasz
Auto: astra
Silnik: lel
Pojemność: 2,0

Re: CB-RADIO

Postprzez wrc » 30 czerwca 2007, 22:57

Podłączasz miernik SWR i nadajesz na kanale 1 a potem na 40, patrząc na wskazania. Najlepiej dostrojone to wtedy gdy wskazanie jest najbliżej wartości 1 i na obu kanałach identyczne. A stroi się w zależności od anteny (albo pierścionkami na cewce, albo batem - wydłużając lub skracając).
wrc

-#USER

Postprzez zecikk » 5 lipca 2007, 10:56

MI stroili skracajac. Poza tym nie wszytskie anteny wymagaja strojenia. Niktóre to PLUG and Play :D
zecikk

-#USER

Postprzez Joszi » 5 lipca 2007, 11:33

Niktóre to PLUG and Play
ale wtedy ich zasięg jest do d... ;) no i zbytnio mogą obciążać końcówkę mocy radia ;)

działa to tak końcówka mocy z radia daje sygnał do anteny i jeśli antena nie jest w stanie odebrać całego sygnału bo jest źle wystrojona to końcówka mocy może się przepalić bo daje dużą moc która nie może się poprzez antenę wydostać - to tak prostym językiem ;)
Joszi

-#USER

Postprzez wrc » 5 lipca 2007, 15:13

Joszi ma tutaj rację w 100% popieram go całkowicie. Każdą antenę należy dostroić. A co do końcówki mocy to łatwo ją można spalić również próbując nadawać bez anteny (tego nie róbcie nigdy) :)
wrc

-#USER

Postprzez Joszi » 5 lipca 2007, 15:21

no i choć mam rację to dziwię się niektórym takim wynalazkom czyli antenom na magnecie których nie trzeba stroić niby :/ dla mnie to dziwne :/ no i po co kupować magnesówkę która będzie lipnie działać bo podstawą dobrego zasięgu w cb-radio to dobrze wystrojona i zmasowana antena a gdzie tu szukać w magnesówce masy? dlatego te antenki mają dużo słabszy zasięg niż normalne przykręcane do karoserii.

Jedyne magnesówki które można polecić i przy dobrych wiatrach można uzyskać zasięg ok 11km i dobrą jakość nadawania to antenki presidenta :/ inne supertanie magnesówki to szmelc
Joszi

-#USER

Postprzez wrc » 5 lipca 2007, 15:26

Dokładnie się zgadzam!! W magnesówkach zamiast dobrej masy tworzy się pojemność między karoseria i lakierem a spodem antetny i to już wpływa na zmniejszenie jakości i zasięgu takiej antenki.
wrc

-#USER

Postprzez Michaello84 » 5 lipca 2007, 16:14

Joszi napisał(a):Jedyne magnesówki które można polecić i przy dobrych wiatrach można uzyskać zasięg ok 11km i dobrą jakość nadawania to antenki presidenta

z tym się nie zgodzę, bo ja na swojej antenie(radio President Johnny II ASC + antena SIRIO ML145) złapałem w nocy na trasie gościa z odległości grubo ponad 20km, a przynajmniej tak wynikało z tego co powiedział na którym on jest kilometrze trasy a na którym ja.
Michaello84

-#USER

Postprzez heluś » 6 lipca 2007, 04:50

ja mialem midlanda ml-145, byla strojona i udalo mi sie zlapac goscia ktory byl na 315 km a ja na 301. Takze nie tylko president tu sie liczy. A co do masy to w tych antenach im magnes wikszy tym masa lepsza
heluś

-#USER

Postprzez OKti » 6 lipca 2007, 19:38

jeśli chodzi o odległości to nie macie się co licytować, bo bardzo dużo zależy od warunków atmosferycznych ukształtowania terenu, gdzie jest umieszczona antena na samochodzie itd.
ja kiedyś robiłem łączności ponad 40 km, ale specjalnie jechaliśmy gdzieś na jakieś górki i z tamtąd robili łączności...

jeśli chodzi o strojenie anten to stroi się je albo na cewce, czasem poprzez skracanie kabla, ale nie wolno za bardzo go skrócić....

kiedyś się w to bawiłem, także jakby ktoś miał jakieś pytania to w miarę mojej wiedzy postaram się pomóc, tylko muszę poszukać starych materiałów i troszkę sobie poprzypominać...
OKti

-#USER

Postprzez Lukasik » 7 lipca 2007, 08:14

jakie radio wybrac ALAN 101 czy SUNKER
Lukasik

-#USER

Województwo: Mazowieckie
Imie: Lukasz
Auto: astra
Silnik: lel
Pojemność: 2,0

Postprzez boombel » 7 lipca 2007, 08:19

kup sobie unidena 520xl naprawde godny polecenia, ja jak bede kupowal to takie bo wiem jak dziala :)
boombel

-#USER

Postprzez Bazarek » 7 lipca 2007, 14:41

boombel napisał(a):kup sobie unidena 520xl naprawde godny polecenia, ja jak bede kupowal to takie bo wiem jak dziala :)

Ja na takim radyjku latam i antence ML-145
Naprawde polecam...Jestem bardzo zadowolony. :570:
Bazarek

Postprzez Kielon » 7 lipca 2007, 15:41

Ja pare miesięcy temu miałem radio Cobra 19 DX IV i antenkę Midlanda 66cm, poczym sprzedałem komplet. A od jakiegoś czasu śmigam z radiem również Cobra 19 DX IV, a antenka Lemm Magnum AT-71 (165cm) montowana na krawędź bagażnika.
Kielon

-#USER

Postprzez Barti » 8 lipca 2007, 00:55

Ja też parę miesięcy temu miałem radio Cobra 19 DX IV i antenę Alan 9 plus. Na szczęście radio mi ukradli. Teraz mam radio PRESIDENT model: JOHNNY II ASC i jest duuuuzo lepsze od Cobry.
Barti

-#USER

Następna strona

Powrót do Pozostałe