Zaloguj    Zarejestruj
  • Autor
    Wiadomość

Bicie, drżenie na pedałach i kierownicy.

Postprzez burza954 » 17 maja 2015, 00:28

Mam otóż taki problem. Przy prędkości gdzieś około 140km/h drży mi kierownica i pedały. Stało się to zaraz po wymianie opon z zimowych na letnie. Wspomnę, że nowe opony toyo zakładałem więc ich wadę wykluczam. Myślałem, że może źle mi wyważyli koła, więc zabieg powtórzyłem po paru dniach u innego wulkanizatora. Drżenie mniejsze ale dalej jest.
Więc myślałem, że głupi zbieg okoliczności i coś w zawieszeniu padło. Sprawdziłem na stacji i okazały się tuleje na wachaczach. Po wymianie ich jednak dalej jest to samo. Może podpowiecie co to może być? Co mam jeszcze sprawdzić. Bo nie chce sobie przypadkiem nowych opon zniszczyć to raz, a dwa denerwujące jest to. Z góry dzięki za informacje.
burza954

-#USER

Re: Bicie, drżenie na pedałach i kierownicy.

Postprzez Piotr_Wu » 17 maja 2015, 00:38

burza954 napisał(a): Stało się to zaraz po wymianie opon z zimowych na letnie. Wspomnę, że nowe opony toyo zakładałem więc ich wadę wykluczam.

Wada opon wcale niewykluczona.
Załóż jakiś komplet innych kół i sprawdź. Od biedy przerzuć przód z tyłem. Jeśli się poprawi znaczy się wina opon (może się owalna zrobiła od złego przechowywania?).

burza954 napisał(a):Może podpowiecie co to może być?

Jeżeli nie opony, to szedłbym tropem krzywych tarcz hamulcowych (może wjechałeś w jakąś kałużę zaraz po hamowaniu?). Pedał czasem nie pulsuje (nawet lekko) przy hamowaniu? Rozpędź się tak do 100 km/h wciśnij i przytrzymaj hamulec z wyczuciem (nie ma to być ostre hamowanie). Jeżeli poczujesz jak naciśnięty pedał idzie w górę i w dół co chwilę to masz możliwą odpowiedź.

Mogą być jeszcze łożyska kół, sworznie wahacza, końcówki drążka kierowniczego, poduszki amortyzatora a nawet same amortyzatory.
Piotr_Wu

-#USER

Województwo: Łódzkie
Imie: Wu
Auto: Astra G, Cee'd ED
Silnik: x18xe1, D4FB
Pojemność: 1796, 1582

Postprzez burza954 » 17 maja 2015, 09:23

Opony wykluczam, tak jak mówiłem.
Tarcze również, bo nie bije przy hamowaniu. Łożyska kół są ok i drążek i stworzeń nie mają luzów. No jeszcze te amortyzatory i poduszki mogą być, ale jak to sprawdzić by być pewnym w 100%?
Dodam, że to drżenie nie jest zawsze. Czasem jadę tak z 1km i nie ma nic, a podbije auto na nierówności lub inna nawierzchnia asfaltu i drżenie powraca lub ustępuje. Czyli nie jest zawsze takie samo nawet na tym samym odcinku drogi.
burza954

-#USER

Postprzez Piotr_Wu » 17 maja 2015, 15:23

burza954 napisał(a):Opony wykluczam, tak jak mówiłem.

OK. Tylko potem wymienisz pół auta, a okaże się że to jednak opony, które w sumie najłatwiej sprawdzić (wystarczy na 20 minut inny komplet kół). To, że opony są nowe kompletnie nic nie znaczy.

Jeszcze mi tak do głowy przyszło. Felgi oryginalne? Otwór centrujący 56,6 (lub pierścienie na taki wymiar?). Bo może być problem z niewycentrowanym kołem...
Piotr_Wu

-#USER

Postprzez Joszi » 17 maja 2015, 15:41

Jeszcze podpowiem że większość wulkanizacji ma ustawiona tolerancję na wyważarce 5g. Jak się ją przestawi na 0 to jest lepiej wyważone. No i jeździj do dużych zakładów bo małe czasami oszczędzają na kalibracji sprzętu.
Wyeliminuj na 200% koła. Podmień na inne
Joszi

-#USER

Postprzez burza954 » 17 maja 2015, 18:44

Nie mam z skąd wziąć innego zestawu kół teraz. Felgi nie są oryginalnie, ale pierścienie są na taki wymiar. Jeszcze zapytam, czy może to być przez tylną tuleje wachacza? Bo napisałem, że wymieniałem tuleje ale przednie. Tylna jedna jest lekko pęknieta na gumie, ale luzów nie miała. Ale myślę, że może bicie zależy jeszcze od tego jak się ona ustawi, skoro bicie nie zawsze wstępuje.
Opon bym nie podejrzewał z tego względu, że jak pisze: te drgania nie są cały czas takie same i nie zawsze występują. Opisywałem to wcześniej. A opony lub źle wyważone koła by wchodziły w drgania zawsze tak samo na tej samej drodze. Miałem ten przykład rok temu to cały czas identycznie drgało.
burza954

-#USER

Postprzez BartekLodz » 17 maja 2015, 19:33

auto do góry i rozpędź koła

mogą być jeszcze przeguby albo zwichrowana piasta
BartekLodz

-#USER

Imie: Bartek
Auto: złOmega
Silnik: y32se
Pojemność: 3175
Telefon: 663231860

Postprzez Piotr_Wu » 17 maja 2015, 20:39

burza954 napisał(a):A opony lub źle wyważone koła by wchodziły w drgania zawsze tak samo na tej samej drodze.

Niekoniecznie. Opony w trakcie jazdy się nagrzewają, w zależności od tego jak długo jedziesz, po jakiej nawierzchni, z jaką prędkością, jak często hamujesz itp. itd. ich temperatura się waha w jakiś tam granicach. Być może, że w jakiś konkretnych warunkach dają taki objaw.

Dlaczego cały czas piszę o oponach? Bo to najłatwiej sprawdzić, choćby przez przerzucenie tyły z przodem lub choćby wykorzystaniu koła zapasowego. To działanie jest praktycznie darmowe, wystarczy poświęcić trochę czasu. Reszta to już kombinacje, szukanie, jeżdżenie po mechanikach, stacjach diagnostycznych lub wymiana w ciemno jakiś elementów - a przecież nie o to chodzi :) I nie upieram się, że to na pewno opony, bo jak sam widzisz jest tyle innych rzeczy, że ciężko coś konkretnego podpowiedzieć na odległość. Nikt nie widząc auta na żywo nie zdiagnozuje problemu ze 100% skutecznością ;)
Może być nawet tak, że w kilku elementach są jakieś małe, ciężkie do wykrycia niedomagania, które w określonych warunkach się kumulują.

ps. Tył bym raczej wykluczył, bo chyba nie byłoby trzęsawki kierownicą lub pedałami. Wszystko przenosiłoby się na całą budę. Oczywiście to znów takie lekkie założenie....
Piotr_Wu

-#USER

Postprzez burza954 » 17 maja 2015, 20:50

Nie mam jak tego sprawdzić. Zapas to dojazdówka, a na tyle mam lekko krzywą felge, która z przodu przenosi drgania, a z tyłu tego nie czuć. Tył wykluczam bo waliłoby całą budą i czułbym na plecach raczej drganie. Nie mam kiedy, ale w sobote umówiony jestem na sprawdzanie jeszcze raz zawiechy u kogoś co mi od razu zdiagnozował kiedyś bicie. ;)
Ten tydzień jeszcze pojeździć trzeba i zobaczymy. Mam nadzieję, że to nie opony jak mówicie by sprawdzić je, bo będę w plecy ładnie z kasą, a na kolejne mnie nie stać.
burza954

-#USER

Postprzez Artek » 18 maja 2015, 08:43

a tulejki na drążku stabilizatora ok ? I nie mówie o łącznikach przykręcanych do wahacza!
Artek

-#USER

Postprzez burza954 » 18 maja 2015, 15:00

Jak mi sprawdzał diagnosta to wyszły tylko tuleje wachacza przedniego.
burza954

-#USER

Postprzez burza954 » 2 czerwca 2015, 11:57

Amortyzatory tylne wymienione. Jest dużo lepiej, ale jeszcze minimalne drżenie zostało. Wymienić jeszcze muszę poduszki i łożyska przedniego amortyzatora oraz tylne tuleje na wachaczach. Wtedy się okaże czy z tych rzeczy był jakiś wpływ. Zdam relacje jak to zrobię.
burza954

-#USER

Postprzez burza954 » 19 sierpnia 2015, 06:26

Odnawiam temat, ponieważ drgania dalej występują. Ale tylko ok. 70km/h i ok. 120km/h. Dodam, że wczoraj jechałem załadowany (szczególnie bagażnik) i drgania były dużo większe.
Teraz pytanie. Czy mogły paść już amortyzatory? (Niestety kupiłem używane). Oraz czy skok zawieszenia 5cm z tyłu (mam odboje na sprężynie by nie obcierało) ma jakiś wpływ na zużycie gdybym jednak kupił nowe amortyzatory?
I ogólnie to już zgupiałem, bo nie wiem gdzie leży przyczyna. Luzów w reszcie zawieszenia nie ma, koła na nowo wyważone.
Obrazek tak to wygląda u mnie gdy poruszam się na codzień. Normalne, że tak sprężyna się obniża? Jest to -40mm.
Dodam, że anortyzatory tylne z daco na tych sprężynach wytrzymały mi niecały rok. Czy sportowe o obniżonym skoku pochodzą dłużej?
Licze na odpowiedzi na każdy poruszony temat.
burza954

-#USER

Postprzez BartekLodz » 19 sierpnia 2015, 21:47

wyważenie wyważeniem ale czy proste , opona nie bije ?
większe bicie pod obciążeniem bardziej wykazuje że to opona się rozpada
BartekLodz

-#USER

Imie: Bartek
Auto: złOmega
Silnik: y32se
Pojemność: 3175
Telefon: 663231860

Postprzez burza954 » 20 sierpnia 2015, 05:26

Opony nówkii sztuki i są w porządku (sprawdzane). Felgi też odrzucam, bo na zimówkach przy tych samych rozmiarach opon nic nie biło.
burza954

-#USER

Następna strona

Powrót do Zawieszenie i Układ kierowniczy